Drużyna Wiary Lecha
Autor: Drużyna Wiary Lecha
30/03/2018
Od rundy wiosennej pierwszym kapitanem Wiary Lecha będzie Stanisław Makowski. 27-letni defensor w DWL gra od pięciu lat, w przeciągu których zanotował 107 występów w koszulce z kolejowym herbem na piersi.

Stanisław Makowski kilkanaście razy zakładał opaskę kapitana na lewe ramię. Działo się tak w sytuacjach, gdy na boisku nie było Jarosława Sałaty i Macieja Łaszyńskiego. Od meczu z Orkanem Jarosławiec to on będzie pierwszym kapitanem. Łaszyński pozostanie jedną z dwóch najważniejszych osób w drużynie, gdyż pod nieobecność Makowskiego będzie zakładał opaskę.

 

W Wiarze Lecha funkcję kapitana sprawowało trzech zawodników. Pierwszym był Jacek Szlandrowicz, który wyprowadzał pierwszą jedenastkę na debiutanckie mecze w Pucharze Polski i B-klasie. Po kontuzji, która wyeliminowała go z dalszej gry, przekazał opaskę Jarosławowi Sałacie, z którym w składzie Wiara Lecha wywalczyła awans do A-klasy, a także rozegrała pierwszy pojedynek na stadionie Lecha przy ulicy Bułgarskiej. Po zakończeniu przygody z piłką bramkarza DWL w pełnieniu funkcji kapitana zastąpił Maciej Łaszyński. To on wprowadził zespół do okręgówki, a także pod jego wodzą drużyna wywalczyła wicemistrzostwo klasy okręgowej, została ćwierćfinalistą okręgowego Pucharu Polski oraz zyskała miano trzeciej siły Poznania. Łaszyński kapitanem był najdłużej - blisko 4 lata. Opaskę otrzymał przed ostatnim meczem w A-klasie w sezonie 2013/2014. 

 

Maciej nadal jest jedną z najważniejszych osób w drużynie. Jego doświadczenie jest bezcenne co pokazuje przy okazji każdego meczu mistrzowskiego. Przekazanie opaski kapitana nie wiąże z jego degradacją w hierarchii drużyny. Wręcz przeciwnie, w osobie Stanisława Makowskiego, otrzyma wsparcie w prowadzeniu drużyny, która ma za cel awansować do ligi międzyokręgowej. Obaj będą na równi, ale to Stasiu będzie zakładał opaskę, gdy będą na boisku. -  mówi Paweł Piestrzyński, prezes WL. Przy okazji funkcji pierwszego kapitana potrzebna była zmiana. Maciej pełnił ją od czterech lat, zdecydowanie najdłużej z wielkiej trójki. Teraz szansę otrzyma Stanisław Makowski, który w pełni zasłużył na opaskę. Jest z nami od 5 lat, ma ponad 100 meczów, a na boisku potrafi zachować się w sposób wzorowy. Wie kiedy się odezwać i kiedy uspokoić gorące głowy niektórych kiboli grających w piłkę, co w przypadku naszej ekipy nie jest łatwym zadaniem. – dodaje Piestrzyński.

 

Stanisław Makowski w swojej przygodzie z opaską kapitana wyprowadzał Wiarę Lecha na mecz z Orkanem Jarosławiec, który kończył mistrzowski sezon 2014/2015 zakończony awansem do klasy okręgowej. Ten pojedynek odbył się na stadionie Lecha. Makowski do DWL przyszedł przed rundą wiosenną 2013 z GKS Gułtowy. Przez pięć lat rozegrał 107 meczów, w których zdobył 29 bramek. 

 

Wymienieni wcześniej kapitanowie – Szlandrowicz, Sałata i Łaszyński oraz Stanisław Makowski – mieli swoich zastępców. Na boisku opaskę nosili: Ireneusz Bąkowski, Paweł Piestrzyński, Patryk Olaszczyk, Arkadiusz Siejek, Jakub Nowak, Mariusz Górczak, Tomasz Smura, Piotr Makowski, Piotr Krystkowiak i Krzysztof Szenfeld.