Drużyna Wiary Lecha
Autor: Drużyna Wiary Lecha
20/11/2017
W sobotę w hali Szkoły Podstawowej nr 78 przy ulicy Żonkilowej w Poznaniu odbył się turniej kończący sportowe zmagania Wiary Lecha w mijającym roku. W 2017 roku kibole rozegrali 27 spotkań ligowych, zwyciężając 15 z nich i kompletując w sumie 50 punktów. Co więcej, podopieczni trenera Jarosława Wróblewskiego zdobywali średnio nieco ponad 2,5 bramki na mecz. Turniej został zorganizowany we współpracy z ośrodkiem Kibice Razem-Lech Poznań.

W towarzyskim turnieju wzięło udział osiem zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. W grupie A znalazły się drużyny Sztab Bułgarska, złożony między innymi z trenera Wróblewskiego, kierownika zespołu - Karola Jaroni, rzecznika prasowego DWL – Mateusza Szymandera, Prezesa SKLP - Radosława Majchrzaka, czy pracujących na Inea Stadionie Tomasza Smury i Wojciecha Tabiszewskiego do spółki z Kacprem Szulcem. Zespół sztabu rywalizował w fazie grupowej z drużyną naszej fizjoterapeutki – Weroniki Jurkowskiej. Opiekun medyczny zawodników Wiary Lecha miała do dyspozycji swoich rekonwalescentów i najczęściej odwiedzających ją pacjentów. Mowa tu głównie o Michale Niedźwiedzkim, Jakubie Pawlaczyku, Danielu Guszczyńskim, czy także Patryku Olaszczyku. Grupę A uzupełniały zespoły Starego DWL i Rataj. W pierwszym z nich zagrali założyciele KKS Wiara Lecha, którzy pamiętają DWL jeszcze sprzed gry na dużym boisku. Na przykład Wojciech Paplaczyk, który występował w niebiesko-białych barwach na turniejach w latach 2008-2009. Te lata pamiętają również jego koledzy ze składu Starego DWL, Łukasz Lipka i Tomasz Panfil. Zespół Rataj reprezentowali natomiast kibole, którzy najliczniej i najczęściej wspierali nasz zespół w zmaganiach na wielkopolskich boiskach w minionym roku. Gościnnie wystąpił w nim również nasz zawodnik, Piotr Krystkowiak, który wywodzi się z Rataj.

 

Grupa B składała się z równie atrakcyjnych zespołów. Rywalizowały w niej zespoły Bracholi, Młodych DWL, Oldbojów, a także drużyna ochrzczona nazwą „Bez Kategorii”. W składzie Bracholi zagrało w sumie czterech Makowskich i dwóch Bednarków. Wszyscy zawodnicy na co dzień walczą o miejsce w pierwszej jedenastce Wiary Lecha, więc do rozgrywek Brachole przystępowali w roli faworyta. Drogę do zwycięstwa w turnieju skomplikować miał skład najmłodszych przedstawicieli Wiary Lecha składający się z lidera klasyfikacji strzelców rundy jesiennej, Dawida Kaczmarka, Jakuba Drzewieckiego, Dominika Siejaka, Krzysztofa Stachowiaka, Marcina Janasa, czy bramkarza – Mateusza Kuka. Na równie mocne wyglądały ekipy Bez Kategorii i Oldbojów DWL. W tej pierwszej występowali Artur Adamski, Marcin Surowiec, wspomniany wcześniej Piotr Krystkowiak, Artur Grajkowski, czy także właściciel sponsora strategicznego DWL – firmy Logo Print, Bartłomiej Szopka. Zespół Oldbojów składał się natomiast z wszystkich trzech kapitanów Wiary Lecha. Mowa tu o Jacku Szlandrowiczu, który miał zaszczyt nosić opaskę kapitańską Wiary Lecha podczas pierwszych meczów w Pucharze Polski i B-klasie. Następnie funkcją kapitana zespołu został obdarzony Jarosław Sałata, który bronił dostępu do bramki kiboli w pierwszym sezonie w A klasie. Po pamiętnym meczu z Concordią Murowana Goślina na Inea Stadionie, kapitanem drużyny został Maciej Łaszyński, który jest nim także w obecnym sezonie. Wspomniana trójka w sobotnim turnieju grali w jednej drużynie z Arkadiuszem Siejkiem, Marcinem Szulerowiczem, Dawidem Norkiem, a także z Michałem Knopczyńskim.

 

System rozgrywek sprzyjał integracji członków Wiary Lecha i przyjacielskiej rywalizacji w sympatycznej atmosferze. Z grupy wychodził bowiem każdy zespół, nie zważając na pozycję w tabeli po ukończeniu fazy grupowej. Następnie drużyny z obu grup spotykały się w ćwierćfinałach, a najlepsi rywalizowali w półfinałach i meczach fazy medalowej.

 

Rozgrywki grupy A zdominowali zawodnicy Sztabu Bułgarska. Głównie za sprawą bramkostrzelnego Wojciecha Tabiszewskiego, a także dobrze dysponowanego trenera Jarosława Wróblewskiego. Ostatecznie członkowie sztabu DWL do spółki z pracownikami KKS Lecha Poznań zakończyli rozgrywki fazy grupowej z kompletem punktów i bilansem bramek 11:5.


Grupa B okazała się być natomiast bardziej wyrównana. Trzy drużyny nagromadziły po cztery punkty. Niepokonany został zespół natomiast ostatni zespół w klasyfikacji tej grupy - Bez Kategorii. Zespół składający się z czynnie występujących w niebiesko-białych zawodników trzykrotnie zremisował.

 

Jego dyspozycja została jednak zweryfikowana już w ćwierćfinale przed Sztab Bułgarska. Sztabowi zagwarantowali sobie obecność w półfinale zwyciężając z Bez Kategorii aż 5:1. Walkę o półfinał wygrali także Oldboje, pokonując Stare DWL i Brachole po zwycięstwie 4:0 nad Ratajami. Najbardziej emocjonującym spotkaniem było jednak starcie Młodych ze składem Weroniki. Po regulaminowych 13 minutach gry tablica wyświetlała wynik 3:3, więc potrzebny był konkurs rzutów karnych, z którego obronną ręką wyszli najmłodsi uczestnicy turnieju.

 

Ostatnie dwa spotkania najmłodszych zakończyły się porażkami. Najpierw w 1/2 finału zostali przeszkoleni przez trenera Wróblewskiego i spółkę, a następnie przekonali się o sile wieku i doświadczenia w meczu o 3. miejsce. Ulegli bowiem Oldbojom po rezultacie 3:2.

 

W drugim z półfinałów narastający w siłę Brachole zwyciężyli z Oldbojami, o których mowa była wcześniej. W finale spotkały się więc ekipy Sztabu Bułgarska i Makowskich do spółki z Bednarkami. Każda passa musi mieć kiedyś swój kres. W meczu na szczycie Sztabowi zanotowali pierwszą porażkę w całym turnieju, ulegając Bracholom.

 

Na pocieszenie zostało im świętować wyróżnienie Wojciecha Tabiszewskiego, który okazał się być najskuteczniejszym strzelcem zawodów, kompletując 11 bramek. Najlepszy z obecnie grających był natomiast Dawid Kaczmarek, który do bramki trafił 6-krotnie. Tyle samo bramek zdobył także Tomasz Panfil, który pamięta dwa mecze w barwach DWL w Pucharze Polski sprzed sześciu lat.

 

Grupa A

 

Sztab Bułgarska

Weronika Team

Stare DWL

RTE

 

Wyniki grupy A

 

Sztab Bułgarska - Weronika Team 2:1

Stare DWL - RTE 1:1

Weronika Team - RTE 2:1

Sztab Bułgarska - Stare DWL 5:3

Sztab Bułgarska - RTE 4:1

Weronika Team - Stare DWL 2:3

 

Grupa B

 

Bez Kategorii

Brachole

Młode DWL

Oldboje DWL

 

Wyniki grupy B

 

Brachole - Bez Kategorii 0:0

Młode DWL - Oldboje DWL 3:1

Brachole - Oldboje DWL 1:2

Bez Kategorii - Młode DWL 1:1

Brachole - Młode DWL 5:2

Bez Kategorii - Oldboje DWL 0:0

 

Ćwierćfinały

 

Sztab Bułgarska - Bez Kategorii 5:1

Oldboje DWL - Stare DWL 4:1

Młode DWL - Weronika Team 3:3 karne 2:0

Brachole - RTE 4:0

 

Półfinały

 

Sztab Bułgarska - Młode DWL 4:1

Brachole - Oldboje DWL 2:1

 

Mecz o 7. miejsce

 

Bez Kategorii - RTE 7:0

 

Mecz o 5 miejsce

 

Stare DWL - Weronika Team 4:3

 

Mecz o 3 miejsce

 

Oldboje DWL - Młode DWL 3:2

 

Finał

 

Brachole - Sztab Bułgarska 2:1

 

Król strzelców:

 

11 goli - Wojciech Tabiszewski

 

 

Fot. Damian Garbatowski